adres ul. Nowy Świat 72; 00-330 Warszawa   telefon 22 657 28 45   telefon 577 887 330  email pracownia@zdp.pan.pl   telefon 22 826 57 65

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poradnia Medycyny Pracy

Poradnia Medycyny Pracy

Badania Medycyna Pracy

 

Lekarz medycyny pracy - szczegółowe informacje dotyczące wizyty

 

Lekarz medycyny pracy jest niezwykle istotny z punktu widzenia osób rozpoczynających karierę zawodową. Każda osoba, która rozpoczyna pracę, musi odwiedzić lekarza medycyny pracy, dzięki któremu będzie mogła otrzymać odpowiednie zaświadczenie. Bez tego dokumentu rozpoczęcie kariery zawodowej nie jest możliwe.


Jakie badania medycyna pracy przeprowadza w trakcie wizyty?


Nasza poradnia znajdująca się w Warszawie udostępnia do Państwa usług najlepszych specjalistów, którzy wykonają szczegółowe badania z zakresu medycyny pracy. Wiele osób błędnie stwierdza, że badania tego typu są zbędnym obowiązkiem. Jednak historia zna wiele przypadków, gdy te z pozoru nieistotne badania, ratowały zdrowie, a nawet życie przyszłym pracownikom. Dlatego rozpoczynając pracę, należy poświęcić kilka chwil, aby dokładnie przebadać organizm.


Lekarz medycyny pracy to specjalizacja lekarska i nie da się jednoznacznie określić, jakie badania będą przeprowadzane w trakcie wizyty. Wszystko zależy od stanowiska, jakie chcemy w przyszłości objąć. Jeśli planują Państwo pracować przy komputerze, to odpowiedni lekarz medycyny pracy wykona szereg badań powiązanych z tym stanowiskiem. Na pewno konieczne będzie badanie wzroku pacjenta i ustalenie ewentualnych wad. Może się okazać, że wymogiem będą okulary korekcyjne lub specjalne okulary do pracy przy komputerze. Natomiast jeśli stanowisko jest powiązane z pracą w głośnych pomieszczeniach, niezbędne będzie badanie słuchu. To właśnie dlatego badania medycyny pracy są tak istotne. Wszelkie nieprawidłowości typu wady postawy, wzroku czy słuchu, można wykryć i potem odpowiednio się nimi zająć, tak aby ich nie pogłębiać w pracy na danym stanowisku. 


Badania pracownicze możemy podzielić na 4 rodzaje:

  • badania kontrolne,
  • badania końcowe,
  • badania pracownicze wstępne,
  • badania pracownicze okresowe.


Do zadań pracodawcy należy skierowanie pracownika do wykonania niezbędnych badań. Ponadto nie należy się przejmować opłatą za tego typu badania, ponieważ to również do obowiązków pracodawcy należy pokrycie ich kosztów. 


Kiedy wizyta u lekarza medycyny pracy jest niezbędna?


Zgodnie z kodeksem pracy, każda osoba jest zobowiązana do wykonania specjalistycznych badań z zakresu medycyny pracy za każdym razem gdy:

  • rozpoczyna pracę u nowego pracodawcy,
  • zmienia się zakres pracy na danym stanowisku,
  • zmienia stanowisko na inne,
  • upływa ważność świadczenia o zdolności do pracy.

Pracownik powinien odbywać badania w przedziale od 1 do 5 lat. Konkretne liczby w tej sprawie są uzależnione od pełnionego stanowiska. Warto pamiętać, że każde zwolnienie lekarskie dłuższe niż 30 dni, oznacza, że pracownik musi ponownie odwiedzić lekarza medycyny pracy.


Jak długo trwa wizyta?


Wizyta u lekarza medycyny pracy z reguły nie trwa długo. Ponownie wszystko uzależnione jest od stanowiska naszej przyszłej pracy. Jeśli nasz zawód wymaga pracy z czynnikami ryzyka lub szkodliwymi substancjami, wizyta z pewnością się wydłuży. Jednak jeśli ubiegamy się o stanowisko niezwiązane z wymienionymi zagrożeniami, to spotkanie będzie trwało maksymalnie kilkanaście minut. Może się zdarzyć, że podczas przeprowadzania wywiadu lekarz skieruje daną osobę do innego specjalisty. Dzieje się tak wtedy, gdy przyszła praca jest rozbudowana i zawiera elementy z kilku dziedzin. Wówczas potrzebne będą zaświadczenia od wszystkich lekarzy, do których dana osoba została skierowana.


Badania, które pracownik musi wykonać ubiegając się o daną posadę powinny odbywać się w godzinach pracy, a pracodawca ma obowiązek wypłacić wynagrodzenie, za czas trwania tych czynności. W razie zlecenia przez pracodawcę badań, które wykonuje medycyna pracy, centrum Warszawy oferuje całą paletę usługodawców z różnych dziedzin. Zainteresowanych badaniami wykonanymi przez lekarza specjalistę zapraszamy do naszej poradni medycyny pracy we wskazanych godzinach przyjęć. Szczegółowe informacje dotyczące obecności w poradni poszczególnych lekarzy specjalistów można znaleźć w zakładce "godziny przyjęć". 


Dlaczego warto wykonać badania z medycyny pracy?


Okresowe badania z zakresu medycyny pracy dają każdemu pacjentowi wiele przydatnych informacji dotyczących stanu zdrowia. Można dowiedzieć się, czy stan organizmu pozwala na pracę na danym stanowisku, a także monitorować stan poszczególnych wad i schorzeń. Trzeba również mieć na uwadze fakt, że badania te są obowiązkowe, a za ich niewykonanie mogą grozić nieprzyjemne konsekwencje, w tym rozwiązanie umowy bez okresu wypowiedzenia. Każdy pracownik, który przychodzi na badania do naszej poradni w centrum Warszawy, powinien mieć na uwadze przede wszystkim własne dobro i zdrowie. Czasami w trakcie takich prostych badań można zdiagnozować pierwsze nieprawidłowości i skutecznie rozpocząć leczenie. Pozwoli to zapobiec rozwijaniu się często groźnych chorób i wad. Badania te wykonuje się w długich odstępach czasu, dlatego warto poświęcić chwilę wolnego i spełnić swój obowiązek. Jeśli potrzebują Państwo wykonania istotnych badań, którymi zajmuje się medycyna pracy, Warszawa to miasto, w którym znajduje się nasza poradnia. Zapraszamy do kontaktu, a także do zapoznania się z wszystkimi oferowanymi przez nas usługami. 

Oferujemy Państwu kompleksową opiekę profilaktyczną pracowników w zakresie:

Badania Lekarskie Kierowców - ZDP PAN

Badania lekarskie kierowców z kat. B, C, D, E , badań instruktorów, nauki jazdy, egzaminatorów, kierowców taxi, pojazdów uprzywilejowanych

Cennik poszczególnych badań :